پرده
پرده

در این بخش به طور مختصر با انواع پرده ها آشنا خواهیم شد.

کدام پرده برای شما مناسب است :

پرده های رومن : این نوع پرده ها در ردیف پرده های ساده و مدرن قرار می گیرند و معمولا با مبلمان ساده به خوبی ست می شوند. اگر از آن دسته افرادی هستید که مبلمان و دکوراسیون مدرن و ساده را میپسندید و دائما در حال تعویض مبلمان و تغییر در دکوراسیون تان هستید پرده های رومن انتخاب بسیار خوبی برای شما هستند. زیرا هم زمان با تعویض مبلمان پرده نیز باید تعویض شود.

شکل کلی این پرده ها به گونه ای است که در حالت بسته یک تکه پارچه صاف و قالب پنجره، کل محدوده پنجره را می پوشاند و در حالت جمع  ردیف چندتایی مرتب و افقی از پارچه در محدوده پنجره دیده می شود.

                پرده های پیلی دار:  این نوع پرده ها برای پنجره هایی با عرض کم بسیار مناسب هستند. پرده پیلی دار از قطعه پارچه ساده تشکیل شده است که از شکاف بین آن ها (در حالت جمع شده به طرفین) پارچه دیگری به رنگی دیگر نمایان است. که معمولا این پارچه زیری رنگی روشن دارد و بدون طرح است.

                پرده اتریشی: این پرده ها برای دکوراسیون کلاسیک بسیار مناسب هستند و در حالت جمع شده به صورت مجموعه ای از دالبر (والان) های زیبا دیده می شوند. بهتر است در تهیه این پرده ها از پارچه های ابریشمی استفاده شود.

از آنجا که این نوع از پرده معمولا در دکوراسیون کلاسیک و لوکس بیشتر به کار می روند بنابراین رنگ های آبی فیروزه ای طلایی ، یا زرشکی طلایی برای آنها بسیار مناسب است.

به دلیل تم شلوغ و پر زرق و برق این نوع پرده بهتر است مبلمان را به رنگ خنثی انتخاب کنیم و یا کوسن ها را از طرح و بافت پرده انتخاب کنیم.

                پرده غلتکی: این نوع پرده برای پنجره های داخل باز شو مناسب است . این نوع پرده در حالت جمع شده به شکل استوانه ای باریک در بالای پنجره هستند و به هیچ عنوان طرح و رنگ آن ها در این حالت دیده نمیشود ،  تمام نور را به طور کامل وارد محیط می کند و به همین دلیل جنبه  دکوراتیو و تزئینی کمتری دارند.

برای این پرده بهتر است از پارچه های آهاردار و صاف استفاده کنیم تا هنگام نصب، ظاهری مرتب و آراسته داشته باشند بهترین طرح برای این پرده ها ساده و بدون طرح بودن آن هاست گاهی نیز می توان از طرح های راه راه نیز برای این نوع پرده استفاده نمود. اما اگر به هر دلیل برای این نوع پرده از پارچه های طرح دار استفاده میکنید حتما باید مبلی به رنگ روشن و بدون طرح داشته باشید.

 

منبع : گروه معماران تندیسه
© تهران . خیابان خواجه عبداله انصاری . شماره 98 . واحد 9 ------ 26711277 - 26710852 - 88526620 - 88527092 Powered By DOT