قرنیز
قرنیز

هدف از این مقاله آشنایی بیشتر شما با انواع قرنیز و کاربرد آن  در طراحی داخلی است که مطالب به صورت خلاصه در ذیل آورده شده است .

قرنیز

تعریف و کاربرد قرنیز در انواع ساختمان ها:

 معمولا در دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی منازل در پایین دیوارها از نوارهایی از جنس سیمان ، بتن ، چوب ، پلاستیک و یا سنگ استفاده می شود که به آن ها قرنیز می گویند.

هدف ازاستفاده از قرنیز ها این است که از نفوذ مستقیم رطوب به دیوارها جلوگیری شود و همچنین از این طریق میتوان از دیوارها و نازک کاری آن ها  در مقابل ضربه های ناشی از جابه جایی اسباب و اثاثیه حفاظت کرد.

 

برخی از متداولترین انواع قرنیز ها:

  • قرنیزهای سنگی
  • قرنیز چوبی
  • قرنیز های MDF
  • قرنیز های PVC
  • قرنیز های از جنس گچ های پیش ساخته ( پلی استایرن PS ، پلی یورتان PU )

 

 

 ابعاد و اندازه انواع قرنیز ها:

به طور کلی طول هر شاخه از قرنیز ها  بسته به شرکت سازنده یا فروشنده و برند مربوطه متفاوت است اما معمولا طول آنها از 2.5 متر تا 3.5 متر متداول تر می باشد هرچند طول های بیشتر و کمتر از این محدوده نیز در انواع برند ها موجود است.

  • قرنیز های از جنس سنگ : معمولا در محل هایی که کف آن ها از سنگ پوشیده شده بهتر است قرنیز را از جنس سنگ انتخاب کنند و حتی توصیه می شود که جنس و رنگ سنگ قرنیز با سنگ کف یکسان باشد. ارتفاع قرنیز در این حالت بین 10 تا 15 سانتی متر می باشد.
  • قرنیزهای چوبی: اگر جنس کف از جنس چوب یا همان پارکت باشد بهتر است قرنیز ها هم از جنس همان چوب کف پوش باشد. ارتفاع قرنیز در این حالت بین 6 تا 10 سانتی متر و یا حتی بیشتر هم می باشد.
  • قرنیز های PVC : این نوع قرنیز ها را می توان برای کف های از جنس سنگ، سرامیک و لمینیت به کار برد.
  • از نظر رنگ شناسی بهتر است در کف های با جنس سنگ و سرامیک از قرنیز های PVC دارای رنگی متضاد با سنگ و سرامیک کف استفاده نمود
  • قرنیز های پلی استایرن PS و پلی یورتان PU : این قرنیزها نیز انواع متفاوت در طرح ها و اشکالی متفاوتی دارند و نوع بلژِیکی آن ها گرانترین و مرغوب ترین نوع آن می باشد.

 

طریقه اجرای قرنیزها:

در اجرای قرنیز مخصوصا قرنیز های سنگی حتما باید توجه نمود که قرنیزها همباد دیوار باشند زیرا اگر پیش آمدگی داشته باشند همیشه پوشیده از گردوغبار خواهند بود و اگر عقب تر از سطح دیوار باشند سطحی تیز برای گچ کاری دیوار پدید می آید ودر این حالت قرنیز نمیتواند محافظ خوبی برای نازک کاری باشد.

یکی از متداولترین روش های نصب قرنیز استفاده از انواع چسب هاست. مثلا برای نصب قرنیز های MDF و یا PVC  یا قرنیز های چوبی و گچ های پیش ساخته میتوان ابتدا آن ها را با چسب به دیوار چسباند و سپس با استفاده از دستگاه های میخ کوب در فواصل مناسب آن ها را محکم نمود.

نکته مهم در اجرای قرنیز ها  این است که هرچه در اندازه گیری و برآورد ابعاد و اندازه ها دقت بیشتری داشته باشیم پرتی و هزینه ها و دردسرهای کمتری در هنگام اجرا خواهیم داشت. هم چنین باید به زاویه اتصال قسمت های مختلف قرنیز نیز توجه شود تا نیرو هایی که قرنیز ها به یکدیگر وارد می کنند سبب ترک خوردگی و یا جدا شدن آن ها از اتصالشان نشود.

منبع : گروه معماران تندیسه
© تهران . خیابان خواجه عبداله انصاری . شماره 98 . واحد 9 ------ 26711277 - 26710852 - 88526620 - 88527092 Powered By DOT